W dnich  6-11 maja 2019r. klasy 4a, 4b, 5a i 5b wyjechały na 6-cio dniową „zieloną szkołę” do Świeradowa Zdroju. Jest  to górską  miejscowością  wypoczynkową nieopodal granicy z Czechami     i Niemcami. Świeradów Zdrój – to także miejscowość uzdrowiskowa, a  świeradowskie wody zdrojowe z dodatkiem radonu oddziaływują na procesy enzymatyczne i przemiany komórkowe. W uzdrowisku leczy się choroby reumatyczne, układu krążenia i nerwowego.

Podczas pobytu uczniowie ​codziennie odbywali kilkunastokilometrowe spacery, np.:  trasą dawnych obiektów sportowych, ścieżką do Świętojanek i Centrum Edukacji Przyrodniczej „Izerska Łąka”, zwiedzili „Czarci młyn”,  wyszli na Zajęcznik, oglądali  Ogród Trzech Żywiołów , obejrzeli  film edukacyjny „ Jak powstaje miód”  oraz zapoznali się z historią i walorami leczniczymi miejscowości. Ciekawym elementem wyjazdu była wycieczka autokarowa do Szklarskiej Poręby – gdzie uczniowie podziwiali  wodospad Szklarki, przejechali tzw. zakręt „śmierci” oraz oglądali jak powstają  szklane ozdoby  w hucie szkła „Leśna Huta”. Również wieczorami czas był zajęty m.in. odbyła się dyskoteka, konkurs tańca, turniej bowlingowy, konkurs karaoke, zajęcia sportowe na boiskach, ognisko z pieczeniem kiełbasek oraz wiele innych atrakcji. Dużym wyzwaniem dla uczniów okazało się napisanie kartki pocztowej z pozdrowieniami dla rodziny ale dzięki wskazówkom nauczycieli podołali temu zadaniu.

        

W programie pobytu na  „zielonej szkole” zawarte były  treści realizowane przez wychowawców placówki Domu Wczasów Dziecięcych  : „Co w  lesie piszczy” – przyroda, „Stare jest piękne” – historia, regionalizm, program edukacji turystycznej i  promocji zdrowia.

         

            11 maja  wczesnym sobotnim popołudniem , zmęczeni wielogodzinną podróżą , uczniowie pełni wrażeń bezpiecznie wrócili do domów mając w „nogach” ponad 50 kilometrów przemierzonych pieszo w pięknych i malowniczych Górach Izerskich.